עובדי המשרד לשיתוף פעולה אזורי, מברכים את בני העדה הדרוזית והמוסלמית לרגל חג הקורבן

עובדי המשרד לשיתוף פעולה אזורי, מברכים את בני העדה הדרוזית והמוסלמים לרגל חג הקורבן

20/07/2021

לרגל ״עיד אל-אדחא״ عيد الأضحى - חג הקורבן, הנהלת ועובדי המשרד לשיתוף פעולה אזורי, בראשות השר, עיסאווי פריג',  מאחלים לכל המוסלמים ובני העדה הדרוזית, בארץ ובמרחב, חג שמח.
كل عام وانتم بخير - כֻּל עאם ואנתם בח'יר.
חג הקורבן נחגג לזכר נכונותו של אברהם להקריב את בנו.
עיד אלאדחא (الأضحى) - בעברית חג הקורבן, המכונה גם" החג הגדול", הוא חג המשותף למוסלמים ולדרוזים אשר חל ביום העשירי לחודש ד'ו-אלחיג'ה (ذو الحجة) , החודש האחרון בשנה ההג'רית. 
ד'ו אלחיג'ה פירושו בעל החג' (או בעל הזיקה ל-החג')  (الحج – עלייה לרגל). במהלך חודש זה מקפידים המוסלמים על אחת מחמשת המצוות : "החג'"-  העלייה לרגל לאתר הקדוש ביותר עבור המוסלמים בעיר "מכה". החג נמשך ארבעה ימים כאשר העלייה לרגל עצמה נמשכת כשבוע.

ממנהגי החג: 
המנהג הדתי מתחיל יום לפני החג שנקרא יום "וקפת ערפה" (העמידה על ערפה)  אשר  המוסלמים מתחילים את המנהג והסידור ההלכתי של  מסע החג' - עליה להר ערפה והשהות לאורך כל הערב והלילה על ההר פירוש המילה  "ערפה" (عرفة) היא : היכרות וידע. 
החוגגים מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת טלה כקורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג או כתרומה לעניים.
הקורבן על המזבח בחג אל-אדחא בא בעקבות ולזכר נכונותו של הנביא אברהם להקריב את בנו איסמעיל. על פי האמונה  המוסלמית, אלוהים הופיע לאברהם אבינו בחלום וציווה עליו  להקריב את בנו בכורו ישמעאל (איסמעיל)  וזה חלק ממצות החג' (סיפור עקדת יצחק, שונה ממנה שעל פי האסלאם מדובר בישמעאל ולא ביצחק). וכשאברהם אבינו עמד להקריב את ישמעאל על המזבח, הופיע המלאך גבריאל ונתן לאברהם אבינו את הכבש שיקריב על המזבח וישחרר את בנו כמצוות אלוהים .
הקרבת כבש או חייה כשרה אחרת  למאכל  הוא אחד המנהגים של החג. אך היא חובה לקיום מצוות החג', דרך להראות הקרבה ואמונה ללא גבולות באלוהים. 
שני הסיפורים הכי נפוצים שלפיהם נקרא ההר בשם זה: הראשון נקודת ההיכרות הראשונה בין אדם לחווה. והשני, שבמקום זה המלאך גבריאל פגש את הנביא אברהם (אברהם אבינו)  ולמד אותו את מצוות החג'. המצווה מתחילה בשהות על ההר מהשקיעה בתשיעי לחודש עד הזריחה בעשירי לחודש היום הראשון של החג.

אנו מאחלים לכל החוגגים ובני משפחותיהם את מיטב הברכות.  وكل عام وأنتم بخير  

 ארגז כלים