מעל 350 מיליון דולר גויסו לטובת מימון פרויקט תעלת הימים

01/12/2016
​התרומות הוצגו בוועידת המדינות התורמות שהתקיימה ב-1 בדצמבר בירדן. בוועידה השתתפו נציגי הממשל הירדני בראשות שר המים וההשקייה, ד״ר חאזם אל-נאסר, נציגי הרשות הפלסטינית בראשות שרת התיירות, רולה מעייאה, נציגי הממשל האמריקאי בראשות שגרירת ארה״ב בירדן, אליס וולס, נציגי הבנק העולמי, כלכלנים ועוד. את המשלחת הישראלית הוביל המשרד לשיתוף פעולה אזורי בראשות סגן השר, חה״כ איוב קרא, ומנכ״ל המשרד, האשם חוסין. 

שביעות רצון גדולה נרשמה מהצגת סכומי התרומות, ובהם 100 מיליון דולר במענקים מטעם ממשלת ארה״ב, כ-40 מיליון דולר במענקים ועוד כ-150 מיליון דולר בהלוואה רכה מטעם האיחוד האירופי, כ-25 מיליון דולר במענקים ועוד כ-50 מיליון דולר בהלוואה רכה מטעם ממשלת איטליה, כ-20 מיליון דולר בציוד מטעם ממשלת יפן, וכ-50 מיליון דולר בהלוואה רכה מטעם ממשלת ספרד. גרמניה וצרפת, שנציגיהן השתתפו בוועידה, הבטיחו תמיכה פוליטית, עם בחינה למימון עתידי בהתאם להתקדמות הפרויקט ונתונים אודות תרומתו.

התחייבות המדינות והגופים התורמים לתמיכה בפרויקט בהמשך הדרך מבטיחה את יישומו ויציאתו לדרך של השלב הראשון. שלב זה כולל הקמת מתקן התפלה מצפון לעקבה שהספקו עד כ-100 מ״ק בשנה, כאשר התמלחת תועבר לים המלח על מנת לסייע להעלות את מפלס המים. על הקמת השלב הראשון יתמודדו חמש קבוצות ותחילת העבודות צפויה להתבצע ברבעון הראשון בשנת 2018. העבודות בפרויקט כולו (שיאפשר גם העברת מים מותפלים לערבה התיכונה, לירדן ולרשות הפלסטינית), צפויות להסתיים בחצי השני של שנת 2020. עוד הוצג בוועידה המנגנון המפקח המשותף על הפרויקט לישראל וירדן שילווה את זכיין ה-BOT בפרויקט וההתקדמות במגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית לקראת חתימה על ההסכם הבילטרלי.

בדברים שנשא סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, חה״כ איוב קרא, אמר כי ״הירתמותן של מדינות העולם וגופים בינלאומיים להצלחת הפרויקט, מלמדת על מחויבותם - יחד עם השותפות לפרויקט, ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית - לתהליכים האזוריים המקדמים שיתופי פעולה כלכליים-הומניטריים, כמנוף להידוק היחסים בין מדינות המזרח התיכון. פרויקטים כאלו הם האמצעי החשוב ביותר למלחמה בהקצנה הדתית באזור ובעולם כולו והמשרד בראשותי ימשיך ללוות את הפרויקט מקרוב כמו גם מיזמים אזוריים נוספים אשר יתורגמו לרווחת עמי האזור״. 

מנכ״ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי, האשם חוסיין, הוסיף כי ״מדובר בבשורה חשובה המספקת עוגן נוסף לקידומו ולמימושו של הפרויקט האזורי המשותף המשמעותי ביותר בעת הנוכחית. זהו פרויקט ראשון מיני רבים בעידן של שיתוף פעולה בינינו לבין שכנינו ואנו פועלים לקדם מיזמים סביבתיים, חקלאיים והומניטריים נוספים שיבטיחו יציבות ושקט אזורי״.​

ארגז כלים