ישראל, יפן, ירדן והרשות הפלסטינית פותחות יחדיו נתיב לשלום

05/09/2016
​ביום רביעי הקרוב תתקיים פגישה מרובעת ביריחו שתיערך במסגרתה צפויים הצדדים לסכם על מתווה שיאפשר הגדלה משמעותית של היקף הייצוא והייבוא לירדן וממנה והמשך פיתוח אזור התעשייה ביריחו, פרויקט שמקודם על ידי המשרד לשיתוף פעולה אזורי. סגן השר איוב קרא: "פיתוחו של אזור התעשייה צפוי לסייע להעצמת קשרי המסחר ולחזק את כלכלתן של מדינות האזור."

שר המדינה היפני לענייני חוץ, קנטארו סונורה, צפוי לעמוד בראש מפגש מרובע של נציגים מישראל, יפן, ירדן והרשות הפלסטינית שיתקיים ביום רביעי הקרוב, 7/9/2016 במלון אואזיס ביריחו. המפגש ידון בהרחבת אזור התעשייה ביריחו, אשר מוקם במימון ממשלת יפן, ובהקמת כביש חדש בבקעת הירדן שיאפשר מעבר סחורות מהיר ויעיל בין אזור התעשייה לגשר אלנבי ודרכו לממלכה ההאשמית. הכביש צפוי להיסלל במקביל לכביש 90 ולקצר את הדרך עבור שני הצדדים.

המפגש המרובע יתקיים בהמשך לפגישה שקיים סגן השר קרא עם סמנכ"ל משרד החוץ היפני לענייני מזרח-תיכון לפני מספר שבועות בה הם דנו בהמשך פיתוח אזה"ת ולסיור שקיים סגן השר קרא בשטח, בלוויית שגריר יפן בישראל מר קוג'י טומיטו, נציגי החברה המפתחת JAIP, נציגי הרשות הפלסטינית, מתאם הפעולות בשטחים ומושל יריחו, מאג׳ד אל-פטיאני. בביקור הוצגו התוכניות לפיתוח אזה״ת הקיים וסלילת דרך גישה ייעודית שתקל על שינוע הסחורות מאזה״ת לירדן ולהיפך וסוכם על המשך פעילות. במהלך הביקור הוביל סגן השר קרא מציאת פתרון לעיכובים ביטחוניים ותשתיתיים שמנעו את המשך העבודות, וכך נסללה הדרך לקיום המפגש המרובע.

פיתוחו והקמתו של אזה"ת הינו תוצר של עבודה שנעשתה בשנים האחרונות בהובלת המשרד לשיתוף פעולה אזורי ובסיוע ממשלת יפן, שהביעה עניין רב במיזם הישראלי-ירדני-פלסטיני, במה שהוגדר כ-"פרוזדור לשלום וצמיחה אזורית". הפעולות המאומצות שביצעו סגן השר קרא וצוות המשרד לשיתוף משרדי מול הצדדים המעורבים הובילו להתקדמות שהושגה בחודש האחרון, אשר מאפשרת את כינוס המפגש המרובע שיהווה את השלב המקדים האחרון לקראת תחילת העבודות לסלילת הכביש. סגן השר איוב קרא עדכן בשבוע שעבר, במהלך השתתפותו ב"שבוע המים העולמי" בשבדיה נציגים ממדינות ערב, כמו גם מאירופה וארה"ב על ההתקדמות בהקמת אזור התעשייה ביריחו, צעד שזכה לברכות מאותם נציגים. המשרד לשיתוף פעולה אזורי ימשיך להוביל מטעם ממשלת ישראל את העבודות להרחבת אזור התעשייה וסלילת הכביש החדש מול יפן, ירדן והרש"פ, כחלק ממרכז תעשייה וסחר אזורי.

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ איוב קרא, אמר "אני שמח על ההתקדמות המשמעותית בפרויקט שצפויה לסייע להעצמת קשרי המסחר ולחזק את כלכלתן של מדינות האזור ובפרט ירדן וישראל עצמה. שיתוף הפעולה למען רווחת תושבי האזור הוא האמצעי המשמעותי ביותר למיגור ההקצנה הדתית, ולקידום תהליכים של שלום ביננו לבין שכנינו. אזה"ת המיועד ישמש קטליזטור חשוב בהגדלת היקפי המסחר האזוריים שתוביל לביסוס היציבות והמשך תהליך הצמיחה הכלכלית".

ארגז כלים