קבוצת שחיינים בינלאומית חצתה את ים המלח לראשונה מירדן לישראל למען הצלתו

28/11/2016
​מרבית הישראלים מכירים את ים המלח כמקום בו "אפשר לצוף על המים", אך המעטים אשר ניסו לשחות בו – מצאו עצמם חווים קושי אדיר. ביום ג', 15/11/16, קבוצה אמיצה של כ-30 שחיינים מישראל, הרשות הפלסטינית, ארה"ב, אוסטרליה, דנמרק, בריטניה, ניו-זילנד, דרום אפריקה ומדינות נוספות עשו את הבלתי אפשרי בים המוות והיו לראשונים בהיסטוריה לצלוח את ים המלח בשחייה מהגדה הירדנית אל עבר הצד הישראלי בסגנון חופשי. השחיינים שברו שיא עולם ייחודי, על-מנת להגביר את המודעות להזנחה המתמשכת של ממשלות ישראל וירדן למצב הים והאזור.

המשחה, אשר החל בשעה 7:00 בבוקר מהגדה הירדנית של הים, הינו פרי שיתוף פעולה בין המועצה האזורית תמר, ארגון אקופיס מזרח תיכון, והמשרד לשיתוף פעולה אזורי בראשותו של סגן השר ח"כ איוב קרא. מטרתו לגרום ליישומה של פעולה ממשלתית מקיפה להצלת ים המלח. "הגענו לתובנה העצובה שככל הנראה אנחנו הדור האחרון שיכול לעצור את התייבשותו של ים המלח ואת ההשפעה ההרסנית על סביבתו. לכן, אנו מחויבים לפעול באופן מידי ובצורה הטובה ביותר שאנו יודעים בה להביע את עצמנו, והיא שחייה", מעידים השחיינים.

ים המלח מתייבש בקצב מדאיג ועד כה איבד למעלה משליש משטחו, בזמן שמפלסו ממשיך לרדת בכמטר ועשרים מדי שנה. בשל נסיגת הים נגרמת המלחה ואובדן של אקוויפרים אשר משמעותם אובדן מקור המים המתוקים באזור והרס נאות המדבר. תוצאה נוספת של ההזנחה היא תופעת הבולענים - מדי שנה מידי שנה נפערים כ-300 בולענים חדשים וסה"כ ישנים כ- 5000 בולענים בחופי ים המלח. מדובר בתופעה המהווה סכנה לחיי אדם, גורמת הרס לכבישים ולמבנים ומגבילה פיתוח עתידי.

המשחה התבצע לרוחבו של ים המלח, כ- 16 ק"מ, וערך כ-7 שעות. הצוותים, אשר התאמנו למשחה קרוב לשנה, יצאו באור ראשון של בוקר, על גבי סירות, מהגדה הירדנית- נחל מוג'יב (ארנון) אל עבר חוף חמי עין גדי, שם התקיימה קבלת פנים לשחיינים וטקס הענקת מדליות ותעודות במעמד שגרירים ונציגים בכירים.

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ איוב קרא: "ים המלח הוא אתר ייחודי מסוגו בעולם, וככזה אנו מחויבים לשמור עליו. לצערי, לאורך השנים גורמים שונים הביאו לפגיעה בים המלח עד כדי סכנה ממשית לקיומו, ואני מחויב לשינוי מגמה זאת ולשיקום ים המלח, על מנת שהדורות הבאים יזכו ליהנות גם הם מאתר זה. אחד הצעדים שאני נוקט לצורך כך הוא תמיכה במשחה זה, שנועד להעלות את המודעות הציבורית לבעיות העוטפות את ים המלח, לצד קידום פרויקט תעלת הימים, שיסייע להעלאת מפלס ים המלח ופרויקטים אקולוגים נוספים המשקמים את האזור. אני מאמין שנזכה לראות בקרוב שינוי מגמה ועלייה במפלס המים כאן, ושיקום של ים המלח וכל הסביבה העוטפת אותו, משני צדי הגבול".

עודד רהב, מיוזמי המשחה ואחד השחיינים, מציין כי: "אם אפשר לעשות מבצע שנחשב לבלתי אפשרי, כמו חציית ים המלח בשחייה, אז אפשר גם להציל את ים המלח. אנחנו לא מעוניינים רק בהעלאת מודעות, אלא בפעולה אמיתית למען ים המלח".

צליחת ים המלח טומנת בחובה סיכונים רבים שכן מספיקה טיפה אחת שתחדור לעין כדי לגרום לגירוי משמעותי, ובליעה אפשרית של מים יכולה להיות קטלנית אם לא תטופל באופן מידי. "מדובר במים כבדים שנגרמים כתוצאה מריכוז מלחים גבוה המקשה על הנשימה, הראייה והסיבולת הפיזית", מסביר רהב. "לכן, צוות מקצועי על סירות ליווה את השחיינים לכל אורך המסלול ויספק עזרה ראשונה וליווי אישי".

כל השחיינים אשר השתתפו במשחה התחרו בעבר במקצה של מקור מים פתוח בן 10 ק"מ לפחות. לאור האתגרים הטמונים במשחה, השחיינים חויבו לבצע מספר רב של אימונים. כמו כן, כובד המים הגורם לתופעת הציפה חייבה את השחיינים לאמץ סגנון שחייה ייחודי. בנוסף, המליחות הגבוהה הנמצאת במים (שמגיעה עד 36% יותר ממליחות הים התיכון) דרשה מסכת שנורקל מיוחדת המכסה את כל שטח הפנים.

דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר שפועל 13 שנים להעלאת המודעות להצלת ים המלח: "המועצה האזורית תמר חוגגת השנה 60 להיווסדה וכמי שמלווים את פלא הטבע לאורך כל אותן שנים קצרה ידינו מלהושיע - ים המלח תרם את גופו למדינה והאזור כולו חווה את הנזק המתמשך שנגרם כתוצאה מהזנחת המדינה. זו בעיה לאומית וכך יש להתייחס אליה. מה שעתיד היה להיות אחת מפנינות התיירות של מדינת ישראל, הופך אט אט לאזור אשר הקושי בפיתוח ותוכניות ארוכות טווח מותירות אותו שומם.  אנו מקווים שבעזרת פעילות זו ואירועים עתידיים נוספים נצליח לעורר את דעת הציבור בארץ ובקהילה הבינלאומית להבנה שאם לא נייצר פתרון קבע בהקדם, יהיה ים המלח רק אזכור בספרי הגיאוגרפיה של דור העתיד".

גדעון ברומברג, מנכ"ל אקופיס מזרח תיכון מציין כי: "האזור עומד לשלם מחיר בלתי הפיך אם לא יתוקן העוול רב השנים שנגרם לים המלח. בעידן הטכנולוגי הנוכחי בו ישראל מחזיקה ביכולות התפלה מתקדמות, ניתן לייצב את מפלס ים המלח באמצעות הזרמת מים מהכנרת דרומה אל הירדן הדרומי והים. שיתוף הפעולה של שחיינים מכל העולם מהווה כר לתקווה לשיתוף פעולה זהה בשיקום ים המלח. הזמן הינו קריטי, ופועל כנגדנו. אחרי 50 שנה של גרירת רגליים והתעלמות מהמשך הדרדרות מצבו של הים, הגיע הזמן שכלל הגורמים המעורבים, ובהם ממשלת ישראל, ישנו את דרכיהם וינקטו פעולות אקטיביות להצלתו".

ארגז כלים