דבר השר צחי הנגבי

​תפקידו של המשרד לשיתוף פעולה אזורי הוא לחזק את הקשר הכלכלי-חברתי של מדינת ישראל עם מדינות המזרח התיכון. המשרד מקדם פיתוח והעמקת היחסים עם מדינות אלה, תוך יצירת דפוסי חשיבה חדשים בין "עם לעם".


המשרד לשיתוף פעולה אזורי חותר להדק את הקשרים הכלכליים עם שכנותינו, מתוך הבנה שקשרים אלו יהוו מנוף חיובי ותשתית לשיתוף פעולה אזורי גם בתחום המדיני. המשרד מקדם בנייה ושיפור של תשתיות פיזיות כפלטפורמה לשיתוף פעולה ותכניות לשיתוף פעולה בנושא חירום והצלה.


מדיניות המשרד כאמור באה לידי ביטוי בפיתוח אזורי תעשייה, אשר ייצרו אלפי מקומות עבודה ואתרי תיירות. הפרויקטים הכלכליים אינם תחליף להסדרים מדיניים, אלא מהווים נדבך מרכזי שיאפשר בעתיד להגיע להסדרים מעין אלו.


המשרד מוביל פרויקטים בתחומים רבים: כלכלה, חקלאות, מסחר, בריאות, חינוך ותיירות. פרויקטים אלו מעניקים תקווה כי אזורנו ייהנה מעתיד משגשג.
השינויים והזעזועים העוברים על המזרח התיכון מייצרים הזדמנות חדשה לחזק את עוצמתה המדינית, הביטחונית והכלכלית של מדינת ישראל. גם אויבי העבר כבר מבינים כי ישראל יכולה להוות שותפה ובעלת ברית למאבק בארגוני הטרור הקנאים ובסכנות הנשקפות מן המשטר האיראני.


בימים אלה מוקם אזור התעשייה והתעסוקה "שער הירדן" באזור "עמק המעיינות". ניתן לראות בשטח את עבודת הכלים הכבדים בעומק הנהר, המקימים גשר נוסף של שלום בין ישראל וירדן.


התוכניות להרחבת פעילויות מעבר "יצחק רבין", יחד עם פעולות נוספות שמקדם המשרד, צפויות להגדיל את מספר העובדים הירדנים המועסקים היום בבתי המלון באילת.


אחד ממיזמי הדגל של המשרד הינו "תעלת הימים". אנו מצפים שבמהלך שנת 2018 יתקדם הפרויקט בתקווה שיחל לפעול במלוא התנופה כבר בשנת 2021.
בשנה שעברה חנכתי את אזור התעשייה החקלאי ביריחו, בצוותא עם השותפים מיפן, מירדן ומהרשות הפלסטינית. מיזם זה יצור כ-7,000 מקומות תעסוקה לעובדים הפלסטינים.


בנוסף, המשרד יזם שיתופי פעולה כלל אזוריים בתחומי המחקר המדעי ואיכות הסביבה. פרויקטים אלה מעצימים את העבודה ההדדית לטובת שיפור המציאות האקולוגית במדינת ישראל ובמזרח התיכון כולו.


לראשונה בתולדותיה של מדינת ישראל, החלה לפעול מנהלת לפיתוח כלכלי-חברתי של האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית, תחת המשרד לשיתוף פעולה אזורי. מאמצינו נועדו לסייע בצמצום הפערים שנפערו בין המגזרים במרוצת השנים.


נוסיף לקדם את חזונו של משרדנו ונעצים את חוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל. נחזק את שיתופי הפעולה בינה לבין שכנותינו, הקרובות ואף המרוחקות יותר, וכך ייהנו עמי האזור מפירות השלום ומביטחון לאומי.


בברכה,
ח"כ צחי הנגבי
השר לשיתוף פעולה אזוריארגז כלים